Obywatelska interwencja w sprawie nietrzeźwego kierowcy

W dniu, 22 maja, o godzinie 11.35 w Bełchatowie na ulicy Wojska Polskiego policjanci z ruchu drogowego zwrócili uwagę na dwie osobówki. Auta stały na drodze z włączonymi awaryjnymi światłami. Okazało się, że przypadkowy świadek ujął nietrzeźwego kierowcę. Zgłaszający oświadczył, że kierujący fiatem uno zjechał ze skrzyżowania o ruchu okrężnym.

Jego styl jazdy jednoznacznie wskazywał, że był pijany. Mieszkaniec Bełchatowa wykorzystał sytuację, kiedy fiat na chwilę zatrzymał się na drodze i natychmiast zareagował. Podbiegł do kierowcy, a kiedy wyczuł od niego woń alkoholu, zabrał kluczyki ze stacyjki i uniemożliwił mu dalsza jazdę.

W fiacie kierującemu towarzyszyło dwóch pasażerów, od których również wyczuwalna była woń alkoholu. Badanie stanu trzeźwości wykazało, że 48-latek kierował fiatem mając w organizmie 3 promile alkoholu. Nie miał również uprawnień do kierowania pojazdami. Nieodpowiedzialny kierowca musi liczyć się z konsekwencjami. Przypominamy, że kierowanie autem w stanie nietrzeźwości to przestępstwo zagrożone karą do 2 lat pozbawienia wolności.

Dziękujemy wszystkim czujnym kierowcom i świadkom zdarzeń za obywatelską postawę godną naśladowania. Przypominamy również, że każdy, kto jest świadkiem przestępstwa, ma prawo ująć sprawcę na gorącym uczynku. Obywatelskie ujęcie to przywilej wynikający z treści art. 243 Kodeksu Postępowania Karnego. Ujętą osobę należy niezwłocznie przekazać Policji.