Policjanci zatrzymali lekarza i szajkę osób wyłudzających refundację z kasy NFZ

14 czerwca 2021 roku policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą i Korupcją wspólnie z funkcjonariuszami z Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego i Wydziału Kryminalnego pabianickiej komendy prowadzili wspólne działania, dotyczące pabianickiego lekarza, który wypisywał recepty na leki refundowane, na dane różnych pacjentów.

Te z kolei, były realizowane między innymi w aptekach powiatu pabianickiego. W proceder zamieszani byli przedstawiciele firm farmaceutycznych i aptek. Wzajemna współpraca i zaangażowanie funkcjonariuszy doprowadziły do zatrzymania sześciu osób związanych z przemysłem farmaceutycznym z terenu powiatu pabianickiego i Łodzi. Pięć kobiet i jeden mężczyzna w wieku od 37 do 74 lat usłyszało zarzuty dotyczące poświadczenia nieprawdy i oszustwa, które doprowadziły do utraty blisko 3 400 000 zł przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Za popełnione czyny grozi im kara do 10 lat pozbawienia wolności. Łącznie mundurowi postawili 1160 zarzutów i zabezpieczyli 100.000 zł na poczet przyszłych kar. Podejrzani decyzją prokuratora otrzymali zakaz opuszczania kraju. Ponadto zastosowano wobec nich poręczenia majątkowe w kwotach od 5000 zł do 60 000 zł.