Kierowca ciężarówki usiłował oszukać policjantów

17 czerwca 2021 roku policjanci łódzkiej drogówki prowadzili kontrole samochodów ciężarowych pod kątem ich przeładowania na ulicy Strykowskiej. Około godziny 16:20 zatrzymali mana. Mundurowi sprawdzili czas pracy kierowcy.

Wówczas okazało się, że w tachografie nie ma  ‘wykresówki”. Kierowca nie posiadał ich z ostatniego miesiąca pracy. Ponadto 43–latek nie posiadał wypisu z zezwolenia pozwalającego na wykonywanie zawodu przewoźnika transportu drogowego. W rozmowie z policjantami mężczyzna początkowo twierdził, że nie przewozi żadnego towaru. Jednak po kontroli mundurowych okazało się, że na samochodzie znajduje się kilkanaście ton niezabezpieczonego piachu. Zapytany o to gdzie przewozi towar oświadczył, że materiał sypki wiezie do firmy. Dodał, że zawsze w ten sposób przewozi towar i nigdy nie spowodował żadnego wypadku.

Po chwili jednak przyznał się, że jedzie do klienta. Kierowca stwierdził również, że jest operatorem koparki, a ciężarówką kieruje przypadkowo. Mężczyznę poddano badaniu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu – był trzeźwy. Posiadał również niezbędne uprawnienia do kierowania.

Za popełnione wykroczenia w tym m.in za nierejestrowanie czasu pracy kierowcy, niezabezpieczenie ładunku sypkiego, brak wypisu z zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika 43–latek został ukarany mandatami karnymi na kwotę 2500 zł. Ponadto kierowcy zakazano dalszej jazdy.

Policjanci przypominają!!!!

Kierujący pojazdem ciężarowym podczas kontroli zobowiązany jest posiadać wykresówki w ilości 29 sztuk. W przypadku gdy tego typu dokumentu nie posiada za każdy dzień nieokazania wykresówki zostanie nałożony mandat 200 zł. Ponadto policjanci sporządzają protokół kontroli drogowej, który przesyłany jest do Inspekcji Transportu Drogowego w celu wszczęcia postępowania administracyjnego wobec przedsiębiorcy.