Zdalne nauczanie się nie sprawdza? Obniżone wymagania na maturach i egzaminach ósmoklasisty

Skoro jest tak dobrze, to dlaczego jest tak źle?! Czyżby zdalne nauczanie w czasach pandemii nie spełniało swojej roli i obniżiło poziom polskiej edukacji?

Zmiany w egzaminach maturalnych i ósmoklasisty. Ograniczony zakres wymaganych lektur, mniejsza liczba zadań otwartych z matematyki oraz matura tylko w formie pisemnej – to tylko niektóre zmiany, jakie czekają polskich uczniów w 2021 roku. Ministerstwo Edukacji publikuje nowe wytyczne odnośnie matur oraz egzaminów ósmoklasisty.

Nie będzie obowiązkowego ustnego egzaminu maturalnego
2021 r. część ustna egzaminu maturalnego z języka polskiego, języka mniejszości narodowej i języka obcego nowożytnego nie będzie obowiązkowa.

Inne zmiany dotyczące Matur
– z matematyki na poziomie podstawowym – ograniczono wymagania dotyczące funkcji i graniastosłupów, w całości zredukowano wymagania dotyczące brył obrotowych i wymagania z IV etapu edukacyjnego dotyczące ostrosłupów
– z geografii na poziomie rozszerzonym – usunięto niektóre treści o charakterze faktograficznym oraz zagadnienia, które są trudne do omówienia podczas nauki zdalnej, np. część zagadnień z zakresu przeszłości geologicznej Ziemi, charakterystykę reżimów rzecznych w Polsce, zmiany funkcji obszarów wiejskich na świecie, zróżnicowanie językowe ludności świata.

Zmiany w egzaminie ósmoklasisty:
– z języka polskiego – z listy lektur obowiązkowych wykreślono Tędy i owędy Melchiora Wańkowicza,
– z matematyki – ograniczono wymagania dotyczące działań na pierwiastkach oraz stereometrii (brył przestrzennych),
– z języka angielskiego – z listy środków gramatycznych wykreślono czas past perfect oraz mowę zależną;

Całość zmian znajdziesz na: https://www.gov.pl/web/edukacja/wymagania-na-egzaminach-osmoklasisty-i-maturalnym