Łódzkie 112 » Wiadomości » Sanepid wycofuje suplement na potencję… bo zawiera lek na erekcję stosowany m.in. Viagrze

16 stycznia, 2021

Sanepid wycofuje suplement na potencję… bo zawiera lek na erekcję stosowany m.in. Viagrze

Komunikat wydany przez Główny inspektorat wydaje się być dość lakoniczny: “W próbce produktu badanego na zlecenie Głównego Inspektora Sanitarnego stwierdzono obecność syldenafilu. Substancja ta nie może występować w żywności, w tym w suplementach diety, ze względu na jej działanie medyczne. Spożycie produktu wiąże się z ryzykiem dla zdrowia.”

Okazuje się, że w składzie badanego suplementu diety Total Men, który jak zachwala producent “wspomaga popęd seksualny i erekcję”, “wywiera pozytywny wpływ na erekcję” znajduję się lek stosowany m.in. w Viagrze, a nazywa się on właśnie syldenafil.

 

Syldenafil został opatentowany w 1993 roku przez przedsiębiorstwo Pfizer (ta sama firma farmaceutyczna, która produkuje szczepionki na COVID-19) i jako lek został dopuszczony do obrodu w 1998r.

Pikanterii sprawie dodaje fakt, że władze Wielkiej Brytanii poinformowały, że firma Gertix International (dla której został wyprodukowany ten suplement diety) nie jest zarejestrowana przez MHRA (Medicines and Healthcare Regulatory Authority – Urząd Regulacji Leków i Opieki Zdrowotnej), a podany na opakowaniu produktu adres nie istnieje. W związku z powyższym zachodzi podejrzenie, że produkt został nielegalnie wprowadzony do obrotu w Polsce i jest niezgodny z wymaganiami w zakresie bezpieczeństwa żywności.

W związku z podejrzeniem, że produkt został nielegalnie wprowadzony do obrotu w Polsce i może stanowić zagrożenie dla zdrowia konsumentów nie należy spożywać żadnej partii tego produktu. Państwowa Inspekcja Sanitarna prowadzi działania w celu identyfikacji wszystkich podmiotów wprowadzających do obrotu kwestionowany produkt i wycofania go ze sprzedaży. – informuje Główny Inspektorat Sanitarny.

Polecane