Chciał zarobić, a przestępcy wyczyścili mu konto!

Bardzo dużo osób, by podreperować swój domowy budżet lub tylko po to by zrobić porządek zbędę rzeczy sprzedaje na internetowych platformach. Często padają one atakiem oszustów. Boleśnie przekonał się o tym ostatnio mieszkaniec powiatu opoczyńskiego, który stracił kilka tysięcy złotych.

Mechanizm działania oszustów jest taki sam jak na innych serwisach aukcyjnych. Przesyłają sprzedającemu wiadomość, w której informują o dokonaniu rzekomego zakupu i proszą o potwierdzenie sprzedaży na skrzynce mailowej. Jak można się domyślać, nie dochodzi tu do żadnej transakcji, a “potwierdzenie” ma nas po prostu przenieść na fałszywą stronę, na której wyłudzone zostaną nasze dane osobowe. W ten sposób przestępcy chcą wyłudzić nie tylko nasze dane osobowe nr PESEL ale także informacje bankowe. ( hasła, loginy, piny). Podając takie dane narażamy się na utratę pieniędzy z konta. – informuje łódzka policja.

Kupującemu nie są potrzebne ani nasze dane, ani dane logowania do naszego konta bankowego. Uczciwy kupujący transakcję przeprowadzi poprzez system płatniczy oferowany przez daną aplikację sprzedażową.

Jeśli jednak dojdzie już do sytuacji w której wypełnimy dane w otrzymanym fałszywym linku, najlepiej natychmiast skontaktować się w pierwszej kolejności ze swoim bankiem i zablokować transakcje. Następnie należy powiadomić o sytuacji najbliższą jednostkę policji. – apelują policjanci.