Miasto Łódź walczy ze smogiem kontrolami strażników miejskich i mandatami

Łodzianie nadal palą śmieciami w swoich piecach. Od początku września do końca października na terenie Łodzi, Straż Miejska przeprowadziła 253 kontrole, w efekcie których wystawiono 83 mandaty za ujawnione nieprawidłowości w zakresie gospodarowania odpadami. Wystawiono ponad 20 mandatów więcej niż rok temu w analogicznym okresie choć interwencji strażników było blisko 100 mniej.

Jak informuje Straż Miejska, posiada ona uprawnienia do kontroli jakości paliwa grzewczego, używanego przez łodzian. Za wykorzystywanie nieprawidłowych produktów grożą mandaty w wysokości od 20 do 500 zł. Strażnicy miejscy zostali wyposażeni w urządzenia do jakości drewna używanego do palenia w piecach, którego wilgotność nie może przekraczać 20%, a węgiel musi posiadać certyfikat jakości.

Kontrole przeprowadzane są w szczególności w okresie jesienno-zimowym gdy smog pojawia się na terenie naszego miasta. Większość interwencji odbywa się po zgłoszenia od mieszkańców oraz w miejscach gdzie już wcześniej wykryto nieprawidłowości.