Firma spod Łodzi jako pierwsza planuje produkcję szczepionki przeciw koronawirusowi

doctor, lab, laboratory, medical, medicine, chemistry, test tube, dna, deney

Polska firma farmaceutyczna Mabion w środę 3 marca 2021 roku podpisała umowę ramową. Dzięki temu w pierwszej połowie tego roku Mabion będzie mógł otrzymać technologię niezbędną do wyprodukowania serii technicznych substancji czynnej, która wchodzi w skład i stanowi główny składnik szczepionki. Seria testowa ma być przygotowana w zakładzie w Konstantynowie Łódzkim. W przypadku gdy wszystko pójdzie zgodnie z planem, po uzyskaniu niezbędnych zezwoleń Mabion i Novavax będą mogły rozpocząć produkcję w skali komercyjnej.

Oprócz tego Mabionz zawarł również porozumienie z Polskim Funduszem Rozwoju. Dotyczy ono potencjalnej inwestycji PFR do kwoty 40 mln zł. Miałoby to na pewno pozytywny wpływ na rozbudowę mocy produkcyjnych firmy w przypadku, w którym produkcja szczepionki w skali komercyjnej doszłaby do skutku.

-Epidemia koronawirusa pokazała jak wielkie znaczenie dla bezpieczeństwa zdrowotnego ma silny przemysł biotechnologiczny. Jesteśmy od kilku lat zaangażowani w inwestycje polskich spółek w tym obszarze w ramach programu PFR Life Science. Ważne są obecnie szczególnie te firmy, które teraz mogą dostarczać szczepionki lub leki przeciwko COVID-19 – mówi Paweł Borys, Prezes Zarządu PFR SA.

Na temat sprawy wypowiada się także Adam Pietruszkiewicz, Członek Rady Nadzorczej delegowany do wykonywania czynności Członka Zarządu Mabion. Mówi, że cieszy się z powodu chęci państwa polskiego, które zdecydowało się wesprzeć starania o produkcję szczepionki. Pokłada również nadzieję w to, że uda się pomyślnie przeprowadzić serię testową co pozwoli na seryjną produkcję szczepionki firmy Novavax przeciw Sars-CoV-2.

Mabion to pierwsza firma biotechnologiczna, która rozwija przeciwciała monoklonalne. Ich głównym celem jest opracowywanie, produkcja i sprzedaż leków biopodobnych na szeregu rynków regulowanych. Firma powstała w 2007 roku i utworzona została przez cztery krajowe firmy farmaceutyczne: Celon Pharma z Łomianek, Polfarmex z Kutna, IBSS Biomed z Krakowa, oraz Genexo z Warszawy. Mabion tworzyły także dwa podmioty prowadzące badania naukowe z zakresu biotechnologii: BioCentrum i Biotech Consulting.