Oszuści “na policjanta” zostali zatrzymani.

Bełchatowscy policjanci zatrzymali sprawców przestępstwa działających metodą „na policjanta”. 46-letnia kobieta i jej 56-letni partner usłyszeli już zarzuty. Sąd aresztował podejrzanych na okres 3 miesięcy. Za oszustwo grozi kara do 8 lat więzienia. Policjanci kolejny raz ostrzegają: Jeśli ktoś podaje się za policjanta i informuje, że masz przekazać mu pieniądze – odłóż słuchawkę, zakończ rozmowę. To oszust!!

21 lutego 2023 roku, około godziny 20.00, bełchatowscy policjanci zostali zawiadomieni o oszustwie, gdzie przestępcy działali metodą “na policjanta”. Ofiarą sprawców padło małżeństwo seniorów, które uwierzyło, że pomagają policji w tajnej akcji. Tego dnia około godziny 16.00 na numer stacjonarny pokrzywdzonych zadzwonił mężczyzna, który przedstawił się jako inspektor policji i poinformował, że na osiedlu grasują przestępcy, a pieniądze seniorów są zagrożone. W trakcie rozmowy telefonicznej fałszywy policjant przekonał pokrzywdzoną, że dla własnego bezpieczeństwa, musi wydać wszystkie pieniądze, które trzyma w domu. Zapewnił jednocześnie, że oszczędności te będą bezpieczne i po akcji wszystko odzyska. Zmanipulowani przez przestępców seniorzy postąpili zgodnie z instrukcją przestępców, spakowali w reklamówkę swoje oszczędności i wszystko wynieśli na korytarz. Torbę z pieniędzmi pozostawili rzekomym „policjantom” na klamce drzwi swojego mieszkania.

Byli przekonani, że w ten sposób pomagają policji, że uczestniczą w jej tajnych działaniach. Po przekazaniu pieniędzy pokrzywdzona zadzwoniła na numer alarmowy 112, gdzie dowiedziała się, że całe zdarzenie było oszustwem. W sprawę natychmiast zaangażowali się bełchatowscy kryminalni. Krok po kroku sprawdzali każdą informację mogącą doprowadzić ich do ustalenia sprawcy.

Rozpytywali mieszkańców, sprawdzali zapisy monitoringów. Najpierw ustalili samochód, którym podróżowali sprawcy. Następnie, w wyniku intensywnej pracy i wnikliwych policyjnych działań, funkcjonariusze zgromadzili materiały, na podstawie których wytypowali podejrzewanych. 46-letnia kobieta i jej 56-letni partner zostali namierzeni przez bełchatowskich policjantów na terenie Wrocławia.

Kryminalni zatrzymali ich 27 lutego 2023 roku. Byli zaskoczeni, kiedy stróże prawa wylegitymowali ich na parkingu samochodowym, kiedy wsiadali do swojego seata. Przeszukując ich mieszkanie, policjanci między innymi znaleźli tam i zabezpieczyli około 50 tysięcy złotych, telefony komórkowe oraz karty sim.

Na podstawie zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego podejrzani usłyszeli zarzut oszustwa, za co grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności. Sąd na wiosek prokuratury tymczasowo aresztował podejrzanych na okres 3 miesięcy.