Bezczelny oszust wyłudził od starszego pana 650 tys. zł

Tomaszowscy policjanci zatrzymali 23-letniego mieszkańca Pruszkowa. Mężczyzna działając metodą na policjanta i prokuratora wyłudził blisko 650 tys. zł od mieszkańca Tomaszowa Mazowieckiego. Grozi mu teraz kara do 10 lat więzienia. 23-latek został tymczasowo aresztowany.

W dniu, 4 listopada, 2020 r. policjanci wydziału do walki z przestępczością gospodarczą i korupcją tomaszowskiej komendy dostali zgłoszenie, z którego wynikało, że od 19 października 2020 r. do momentu złożenia w sprawie zawiadomienia, mieszkaniec Tomaszowa Mazowieckiego stał się ofiarą oszustów.

Przestępcy metodą „na policjanta” i „prokuratora” ukradli mu 650 tys. zł. Jak ustalili policjanci, pokrzywdzony został telefonicznie poinformowany przez rzekomego policjanta, że jego dowód osobisty został podrobiony i może być wykorzystany do wypłaty oszczędności zgromadzonych na bankowych kontach.

Podczas rozmowy mężczyzna dał się przekonać, że jedynym ratunkiem przed utratą kilkusettysięcznych oszczędności jest wypłacenie ich z banku i przekazanie policjantom prowadzącym sprawę, co też mężczyzna uczynił.

Dalej sprawę przejął fałszywy prokurator, któremu udało się nakłonić mężczyznę na likwidację lokat oszczędnościowych i ponowne przekazanie pieniędzy na potrzeby prowadzonej sprawy. Finalnie na skutek odpowiednio moderowanych rozmów telefonicznych, tomaszowianin dał się również nakłonić na przekazanie swoich kart płatniczych, co jak się okazało umożliwiło sprawcom wypłatę z bankomatów w Warszawie jak i na terenie województwa mazowieckiego kolejną kilkusettysięczną kwotę.

Skrupulatnie gromadzony przez policjantów materiał dowodowy oraz uzyskane przez prokuratora dane teleinformatyczne, pozwoliły na wytypowanie 23-letniego pruszkowianina jako sprawcy kilkunastu wypłat gotówkowych z kont pokrzywdzonego.

W dniu 19 października, b.r tomaszowscy policjanci zatrzymali 23-latka w miejscu pracy na terenie Pruszkowa. Po przewiezieniu do prokuratury w Tomaszowie Mazowieckim mężczyzna usłyszał zarzut oszustwa. Grozi mu teraz kara do 10 lat więzienia. Na wniosek prokuratora sąd aresztował 23-latka tymczasowo na trzy miesiące.