Karabiny, drony, wóz pancerny i kilkadziesiąt funkcjonariuszy. Mamy filmy jak służby rozbijają mafię paliwową

Cała akcja wyglądała jak w filmie sensacyjnym. W pełni uzbrojeni antyterroryści, wóz pancerny przebijający się przez ogrodzenie, wyłamywane drzwi, drony rejestrujące obraz z powietrza… To wszystko uwiecznione zostało na materiale dostępnym poniżej. W trakcie akcji rozbita została międzynarodowa grupa przestępcza, która działała na terenie województwa łódzkiego handlując paliwem.

Grupa wprowadzała do obrotu paliwo silnikowe w postaci oleju smarowego, powstającego poprzez zmieszanie oleju napędowego pochodzącego spoza Unii Europejskiej, z niewielką ilością komponentów. Te komponenty kupowano od firm z Niemiec, Litwy, Łotwy, Czech i Wielkiej Brytanii. Gotowy produkt dostarczano do przedsiębiorstw zarejestrowanych w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Estonii, na Węgrzech, na Litwie i Łotwie. Przez sieć fikcyjnych podmiotów trafiał również do Austrii, Hiszpanii, Belgii i Włoch.

Sieć podmiotów wystawiała fikcyjne faktury – w taki sposób “legalizowano” pochodzenie paliwa. Na terenie Polski towar trafiał m.in. do firm transportowych i gospodarstw rolnych.

Film udostępniony przez KAS pokazuje fragmenty przygotowania grupy operacyjnej oraz cały przebieg akcji. Pokazano również same wejścia do domów i mieszkań. Na jednym z ujęć zarejestrowanym z drona widać, jak pojazd opancerzony TUR wjeżdża z impetem na teren posesji niszcząc po drodze ogrodzenie.

Przestępcy działali w latach 2016-2021. Nie płacili należnych podatków i opłat krajowych. Prowadząc legalny skład podatkowy w woj. łódzkim organizowała dostawy i dystrybucję oleju smarowego na terenie Polski i innych krajów Unii Europejskiej.

Prokuratura Regionalna w Warszawie prowadzi postępowanie w tej sprawie. “Przestępstwa zarzucane podejrzanym to kierowanie albo działanie w zorganizowanej grupie przestępczej, uszczuplenia należności publicznoprawnych, pranie brudnych pieniędzy, a w przypadku dwojga z oskarżonych zarzut popełnienia tzw. zbrodni fakturowej. Grozi im kara od 5 do 25 lat pozbawienia wolności.” – można wyczytać na stronie lodzkie.kas.gov.pl.

W akcji brały udział:

Wydział ds. Odzyskiwania Mienia
Centralny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji „BOA”
SPKP Warszawa
SPKP Bydgoszcz
SPKP Lublin
SPKP Białystok
SPKP Radom
SKPK Łódź
Krajowa Administracja Skarbowa