Łódzkie 112 » Łódź » Archiwum X po 32 latach wyjaśniło zbrodnie dot. uduszonej i zgwałconej 15-letniej łodzianki

22 stycznia, 2021

Archiwum X po 32 latach wyjaśniło zbrodnie dot. uduszonej i zgwałconej 15-letniej łodzianki

Aż 32 lata zajęło policji wyjaśnienie zbrodni dotyczącej zamordowania wtedy 15-letniej łodzianki. Policjanci z Archiwum X odkryli prawdziwą wersję zdarzeń, ale niestety sprawca zmarł w 2015 roku. 

W dniu 30 sierpnia 1989 roku, w godzinach porannych w parku im. Jana Kilińskiego w Łodzi znaleziono zwłoki 15-letniej dziewczyny. Ustalono, że nastolatka została uduszona, a następnie zgwałcona przez nieznanego sprawcę. Po przeprowadzeniu szeregu czynności dowodowych 30 grudnia 1989 roku Prokuratura Rejonowa dla Dzielnicy Łódź-Widzew umorzyła postępowanie wobec niewykrycia sprawcy przestępstwa.

W styczniu 1993 roku umorzone postępowanie wznowiono, a zbrodnię przypisano “Wampirowi z Bytowa”, który ostatecznie został uniewinniony od zabójstwa 15-latki w 1996 roku.

W 2018 roku, w uzgodnieniu z Prokuraturą Krajową oraz Prokuraturą Regionalną w Gdańsku, po uzyskaniu zgody Sądu Okręgowego w Słupsku, policjanci z Archiwum X Komendy Głównej Policji ponownie zbadali zabezpieczone dowody i poddali je analizie z zastosowaniem nowoczesnych technologii. Policjanci ustalili, że sprawcą zabójstwa był wówczas 21-letni znajomy kobiety.

Na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego Prokuratura Regionalna w Gdańsku umorzyła wszczęte śledztwo, gdyż oskarżony mężczyzna zmarł w 2015 r.

Polecane